Gürbüz Doğan Ekşioğlu

Ordu–Mesudiye’de doğan Gürbüz Doğan Ekşioğlu Yeditepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesinde öğretim üyesidir. Çalışmalarını Moda’da ki atölyesinde sürdürmektedir. Eserleri Türkiye dışında 15 ayrı ülkede yayımlanan sanatçı, dünyanın önemli dergilerinden “The New Yorker” dergisine 7 defa, “Forbes” dergisine 1 defa kapak çalışmıştır.

“The New York Times” gazetesi “OP-ED” sayfasında ve “Book Review” ekinde çalışmalari yayımlandı. Unicef tarafından 2 çalışması toplam 300 bin kartpostal olarak yayınlanarak tüm dünyada satışa sunuldu .

Biri New York’ta olmak üzere, toplam 40 adet kişisel sergi açan sanatçı, çok sayıda ulusal ve uluslararası karma sergiye katılmış, jürilerde yer almıştır.

“1997 Sedat Simavi Plastik Sanatlar Ödülü” nün sahibi Ekşioğlu, 27’ü uluslararası, 44’ü ulusal; toplam 71 adet ödül sahibi. Emrah Yücel, “43. Uluslararası Antalya Film Festivali 2006” için yaptığı afiş tasarımını, sanatçı kişiliğine duyduğu saygıdan ötürü Ekşioğlu’na ithaf etmiş ve Gama Holding’in kuruluşunun 50. yılı nedeniyle yayımladığı “Türkiye’ye Enerji Verenler” kitabında, 1923’ten 2010’a kadar ki süreç içinden seçtiği, sınırlı sayıdaki önemli kişiler arasında Gürbüz Doğan Ekşioğlu da yer aldı.

Eserleri