Heidi Trautmann

Heidi Trautmann, 1941 yılında, Almanya’nın Doğu Prusya bölgesinde kain ve günümüzde Kaliningrad olarak bilinen Königsberg kentinde doğdu. 19 yaşındayken Angola ve Nijerya’da birkaç yıl geçirdi. Daha sonra, Güney Afrika’da altı yıl eşiyle yaşadı ve orada iki çocukları dünyaya geldi. Orada, konferans tercümanı, mütercim ve yerli ressamlarla birlikte ressam olarak çalıştı.

1980’li yıllarda Almanya’ya geri döndükten sonra, üç yıl boyunca ressam Rolf Markl’ın sanat stüdyosunda resim öğrenimi görmeye devam etti ve çeşitli müşterek sergilere katıldı.

Dört yıl boyunca, eşinin seyahat acentesinde dünya çapında bir seyahat rehberi olarak çalıştı. Daha sonra – başka ressamlarla birlikte- Salzburg ve Münih arasındaki bir yerde, bir “Werkhof” yani çeşitli disiplinlere yönelik bir sanat ve stüdyo evi kurdu.

Birkaç yıl süresince, ahır operaları (barn operas), uluslararası sanatçıların katıldığı müzik etkinlikleri, edebiyat ortamları, resim sergileri ve çanak-çömlek, resim ve el sanatları çarşıları düzenledi.

Daha sonra yaklaşık on yıl boyunca teknik yazar olarak çalıştı. Sonra, eşiyle birlikte bir yelkenli tekne kurma zamanı geldi. Ani bir kararla altı yıl boyunca teknede yaşadılar ve 1999 yılında Kıbrıs’a gelinceye kadar tüm Akdeniz’I yelkenlileriyle gezdiler. 2001 yılında, buraya temelli olarak demir attılar. 2001 yılında, Edremit köyündeki Levantine Sanat Koleji’ne katıldı ve halen orada aynı ressam grubuyla çalışmaktadır. Kıbrıs’ta, 2005, 2007, 2010 ve 2017 yıllarında beş, 2010 ve 2015 yıllarında Almanya’da iki solo sergisi açarken, yine 2006, 2007 ve 2011 yıllarında üç müşterek sergi açtı.

Heidi, birisi Nisan 2005’de Almanca olarak, ‘Early Bird’ (Erkenci Kuş) adı altında, ikincisi de Ekim 2007’de Die Welt ist mein Zuhause’ adı altında ve ‘North Cyprus my Way/Nordzypern (Kuzey Kıbrıs Benim Yolum) adı altında iki kitap yayımladı. Kitapları, Almanca ve İngilizce olarak yerel şiirler ve kendi resim çalışmalarından oluşan küçük bir koleksiyonu içermektedir. Ayrıca, İngilizce ve Türkçe dillerinde, iki ciltlik “Art and Creativity in North Cyprus” (Kuzey Kıbrıs’ta Resim/Sanat ve Yaratıcılık) kitabı yayımlandı. 2005 yılından 2015 yılına kadar, sanat/resim dünyasıyla ilgili olarak yerel gazetelere makaleler yazmakta olup günümüze kadar kendi web sitesi olan www.heiditrautmann.com için yazılar yazmaktadır. 2015 yılında, Kıbrıs’taki sanat çalışmaları nedeniyle kendi ülkesi olan Almanya tarafından Liyakat Nişanıyla ödüllendirildi.

Eserleri
Katıldığı Çalıştaylar

YDÜ Milli Mücadele Sergisi