Yesengali Sadyrbayev

Yesengali Sadyrbayev 2019-04-29T14:23:53+03:00

1965 yılında Kazakistan’ın Almatı’ya bağlı Sarkand bölgesindedoğdu. Almatı N. V. Gogol Sanat Koleji’nden mezun olduktan sonra ‘Kazmuseumrestoration’da’’ çalıştı. Daha sonra, orduda görev yaptıktan sonra, 1995’te mezun olduğu Grafik Sanatları Bölümü’nde eğitim almak için Abay Kazak Devlet Pedagoji Üniversitesi’ne girdi. Kazakistan Cumhuriyeti Sanatçılar Birliği üyesidir. Kasım 2002’de, ilk kişisel sergisini A. Kasteev Sanat Müzesi’nde açtı.

Sanatçının kendine özgü ve özel bir yaratıcı yöntemi vardır, seçilen konunun resim çalışmasında pitoresk detayları resimde kendine özgü bir şekilde yansıtır. Gelecekteki işler için bir konu seçimi yapan sanatçı, bu konuya girerek resimlerin motiflerini detaylı bir şekilde açıklamaya ve çeşitlendirmeye çalışır.

Bu noktadan yola çıkan sanatçı, panoramik ve karmaşık kompozisyonları, “seri” ve “kalabalık” sahnelere dönüştürür, eserleri onun sebatlı ve titiz bir usta olduğunu ortaya koyar. 2003-2010 yılları arasında, Almatı, Astana, Fransız Büyükelçiliği Taldykorgan galerileri ve müzelerinde açtığı 9 kişisel sergi: “Başkent Manzaraları”, “Gündelik Hayatın Güzel Dünyası”, “Kazak Oyunları ve Gelenekleri”, “Uzak Olayların Resimleri”, “Baştan Başa Kazakistan”, “İpek Yolu, Kazakistan Şehirleri”. Sanatçı, sergilerinde izleyiciye kişiliğinin başka bir yönünü, araştırmacı, etnograf ve tarihçi kişiğini gösteren resim sergileri sundu. Sadyrbaev, yöntemine uygun olarak eski el yazmaları ve bilimsel eserler üzerinde çalışmakta, arkeologlarla yakın iletişim kurmakta, bağımsız olarak tarihi eserlere ek açıklamalar yazmakta, kültür hakkında makaleler yayınlamaktadır.

Eseri

© Copyright 2020 | Near East Technology