Bülent Salderay

1975 yılında Kıbrıs’ta doğdu. İlk ve orta öğrenimini Kıbrıs-Güzelyurt’ta tamamladı. 1997 yılında Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Resim-İş Öğretmenliği programından mezun oldu. 2001 yılında Anadolu Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Güzel Sanatlar Eğitimi, Resim-İş Öğretmenliği Programında yüksek lisansını; 2008 yılında ise Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Güzel Sanatlar Eğitimi, Resim-İş Öğretmenliği Programında doktorasını tamamladı.

2010 yılında Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Temel Sanat Bilimleri Bölümünde Yrd. Doç. Dr. olarak göreve başladı. Aynı yıl; Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Temel Sanat Bilimleri Bölümü Bölüm başkanlığı görevine ve Gazi Üniversitesi Engelli Bireyler için Görsel Sanatlar Eğitimi Uygulama ve Araştırma Merkezi (GEGSEM) Müdürlüğüne atandı. 2010-2016 yılları arasında GEGSEM Müdürlüğü görevini; 2011-2014 ve 2016-2017 yılları arasında Gazi Üniversitesi; Güzel Sanatlar Fakültesi; Temel Sanat Bilimleri Bölümü Bölüm Başkanlığı görevini sürdürdü. 2014 yılında, doçentlik ünvanını aldı.

Bülent SALDERAY, kişisel ve karma olmak üzere sanat alanında birçok çalışma gerçekleştirmiştir. Salderay’ın çalışmaları, yurt içinde ve yurt dışında birçok sergi ve sanatsal organizasyonda yer almış ve sergilenmiştir. Bununla birlikte; Bülent SALDERAY, yurt içi ve yurt dışında birçok sanat çalıştayına katılmış ve buralarda önemli isimlerle atölye çalışmaları yapma fırsatı yakalamıştır. Sanatçının eserleri yurt içi ve yurt dışında birçok kurum, kuruluş ve özel koleksiyonda yer almaktadır. Salderay, Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Temel Sanat Bilimleri Bölümünde akademik ve sanatsal çalışmalarına devam etmektedir.

Eserleri