“Kıbrıs Modern Sanat Müzesi”nin Temelleri Yakın Doğu Üniversitesi Kampüsünde Atıldı
Eklenme Tarihi: 09 Ağustos 2018, 16:39
Son düzenleme: 08 Ağustos 2019, 15:54

Yakın Doğu Üniversitesi’nin ülkemizdeki sanatsal yaratıcılığı kitlelere ulaştırma, kültürel kimliği uluslararası sanat ortamıyla paylaşmak ve toplumun sanatla bütünleşmesini sağlamak amacıyla oluşturduğu Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nin temelleri Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın katılımıyla atıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, 20 bin metrekare alana sahip 14 farklı salondan oluşacak olan “Kıbrıs Modern Sanat Müzesi” temel atma törenine, Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Başbakan Tufan Erhürman, TÜRKSOY Genel Sekreteri Prof. Dr. Düsen Kaseinov, Gagavuzya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Vitali Ulah, Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti Temsilcileri, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, Cumhuriyet Meclisi temsilcisi, milletvekilleri, Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. Günsel ile Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan Suat Günsel, Girne Üniversitesi Kurucu Rektörü Cemre Günsel Haskasap, rektörler, rektör yardımcıları, dekanlar, sanatçılar, davetli misafirler ve Yakın Doğu Üniversitesi çalışanları yer aldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, Kıbrıs Modern Sanat Müzesi ile ilgili hazırlanan tanıtım videosu ile müzede yer alacak değerli eserlerden bir kesitten oluşturulan sinevizyon gösterimi yapıldı.

Törende; Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ümit Hassan, Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel, Gagavuzya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Vitali Ulah, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düzen Kaseinov, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, Başbakan Tufan Erhürman ile Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı birer konuşma yaptı. Konuşmaların ardından plaket takdimi yapılarak, temel atma butonuna basıldı.


Prof. Dr. Ümit Hassan: “ Sanat Yoluyla Köklerimize ve Geleceğimiz Uzanacağız”
Törende ilk sözü alan Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ümit Hassan, Kıbrıs Türk sanatçılarının varlığımızı renklendirdiği, insanımızın bütünlüğüne doğru atılmış büyük bir adım olan “Kıbrıs Modern Sanat Müzesi”nin oluşumunun başlangıç anını yaşadıklarını söyledi.

Müze ile sanatçıların dünyasından hareketle köklerimize, geleceğimize, Kıbrıs’ımızın beşeri yaratıcılığına uzanılacağını dile getiren Rektör Prof. Dr. Hassan, sanat yoluyla ülke ve insanımızın tarihsel, psikolojik birleşmesine katkıda bulunulacağını, özellikle resim sanatının ekollerinin farklı bilinç ve bilinçaltı bombardımanları konusunda halkımıza sunulacağını söyledi. Yakın Doğu Üniversitesinin bilimsel organizasyonları yanı sıra kültürel ve sanatsal faaliyetleriyle de önder bir üniversite olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Hassan, Yakın Doğu Üniversitesinin sanat dünyasında da çok boyutlu gösteriler, sahne sanatları, sergi ve eğitim faaliyetleri ile önemli performanslar sergilediğini kaydetti.

Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel’in Modern Sanat müzesinin fikir ve estetik değerlendirmesini üstelendiğini anlatan Prof. Dr. Hassan, müzede yer alacak resimlerin temsil hüviyetini de önemseyerek zamanlarını, ekollerini ve tarzlarının dikkate aldığını, ülkemizin sanat hayatı öyküsünü ve geçmişin temsilini sağladığını söyledi.

Kıbrıs modern sanat müzesinin geniş bir anlam yelpazesi içerisinde düşünülmesi gerektiğine vurgu yapan Rektör Prof. Dr. Ümit Hassan, “Kıbrıs Modern Sanat Müzesini esasen Türkçe konuşan ülkelerin ressamların değerli eserlerini sağlam ve sürekli kılma görevi ile karşı karşıyadır. Müzede, sadece 10 yıllarda resmedilmiş tablolar değil, eskiden bugüne ve geleceğe el sallayan resimler yer alacaktır” dedi.

Sanat Merkezi Hizmete Giriyor…
Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ümit Hassan, 9 Eylül 2018 tarihinde Yakın Doğu Üniversitesi Sanat Merkezi’nin hizmete gireceğini duyurdu. 1500 metrekare alana sahip olacak merkezde, 3 sergi salonu ile alanda resim çalışmaları atölyesi yer alacak. Prof. Dr. Hassan, Dr. Suat Günsel camisi ile 14 katlı rektörlük binasının da hızla tamamlandığını aktardı.


Doç. Dr. İrfan S. Günsel: “Kıbrıs Türk Halkı’nın Uluslararası Alanda Özgürce Yer Alması Mücadelesinde Bir Mihenk Taşı İnşaa Ediyoruz”
Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel, Yakın Doğu Ailesinin ülkemize ve dünyaya kazandıracağı yeni bir anıtsal eser olan sanat müzesinin hem düşünce ve duygu hem de mekan olarak geçmişimizle bugünümüzü ve geleceğimizi birbirine bağlayacak bir proje olduğunu söyledi.

Yakın Doğu Üniversitesi’nin Mustafa Kemal Atatürk’ün “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.” sözünü ilke edindiğini dile getiren Doç Dr. Günsel, sanat alanında ülkemize kazandırılacak bu anıtsal eserle, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkının, hem kendi ülkelerinde hem de uluslararası alanda özgürce var olma ve kökleşme mücadelelerinde yeni bir mihenk taşı kazandıracağını belirtti.

Doç. Dr. İrfan Günsel, Kıbrıs Türk sanatının ülke ve dünyaya tanıtılmasında etkin bir rol oynayacak olan müzenin bir yandan halka ve sanatçılara Kıbrıs Türk sanatlarının tanıtımını sağlarken diğer yandan ülkemiz sanatçılarına kendi yarattıkları sanat eserlerini sergileme imkanı sunacağını kaydederek, Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nin içerisinde, Kıbrıs Türk sanatının başlangıcından itibaren günümüze kadar yarattıklarıyla sanatın gelişimine öncülük etmiş ve katkı koymuş ressamların eserleri yer alacağını aktardı.

Ülkenin dört bir yanına kurdukları sağlık kuruşları, hayata geçirdikleri toplumsal fayda odaklı projelerler, ülke insanını her alanda özgürleştiren bayrağı taşıdıklarını dile getiren Doç. Dr. İrfan S. Günsel, şimdiyse sanat yoluyla hem insanımızın hem de dünya insanının ruhunu ve kalbini özgürleştirmeyi gaye edindiklerini anlattı. “Teknoloji ve endüstri alanındaki projelerimizle robotlarımızla, Günselimizle, tıbbi teknolojimizle ülkemizin ve halkımızın endüstri ve teknoloji alanında verdiği özgürlük mücadelesinin bayrağını taşıyan bir aile olduk” diyen Doç Dr. Günsel, ülkemizin toplumsal ve bireysel özgürleşme süreçlerin
de en önemli yapıtaşlarından biri olacak olan Kıbrıs Modern Sanatlar Müzesi ile sanatı Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden tüm dünyayla paylaşacaklarını sözlerine ekledi.

“Adada kıtalı gibi yaşamak” sloganından hareketle, 30 yıllık köklü bir eğitim geleneğine sahip Yakın Doğu Üniversitesi olarak bir ilke daha imza attığına vurgu yapan Doç. Dr. Günsel, Yakın Doğu Üniversitesi’nin kuruluşundan bu yana kültür ve sanatı, bilimsel çalışmalarla ve toplumsal fayda odaklı projelerle bütünlük içinde yürütmeyi ilke edindiğini söyledi. Doç. Dr. Günsel, “Temeli atılan sanat müzesinin Yakın Doğu Ailesinin geleceği inşa edip ona yön verirken tarihine, eğitimine, ekonomisine ve sağlığına olduğu kadar kültürüne ve sanatına da sahip çıkma misyonunun en önemli ve anlamlı anıtlarından biri olacaktır” dedi.

“Dünya ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti İçin Önemli Bir Gün”
Gagavuzya Cumhurbaşkanı Yardımcısı Vitali Ulah ise konuşmasında, bulunmaktan memnuniyet duyduğu temel atma töreninin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve dünya için önemli olduğunu belirtti.

E-kültürün önemine dikkat çeken Vitali Ulah, kültürün bir güç olduğunu ve kültür sayesinde ülkelerin kalkındığını ifade etti. Açılacak olan müzede, Gagavuzya ve Moldovya’dan sanatçıların resimlerinin yer alacağını söyledi. Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. Günsel’in çok önemli bir dostları olduğunu söyelyen Ulah, Yakın Doğu Üniversitesi ile güzel işbirliği yaptıklarını her yıl 10 öğrenciye burs sağlandığını aktardı. Desteklerinden dolayı Yakın Doğu Üniversitesi’ne teşekkürlerini sunan Vitali Ulah Gagavuzya halkı adına saygı ve selamlarını sundu.


Prof. Dr. Düsen Kaseinov: “Müze Kültürel Zenginliğin Sanat yoluyla aktarılmasına Önzülük Edecek…”
Törende söz alan TÜRKSOY Genel Sekreteri Düzen Kaseinov, Yakın doğu Üniversitesi tarafından sanatı yaratıcı kitlerere ulaştırmak, kültürel kimliği sanat ortamıyla paylaşmak ve toplumu sanatla bütünleştirmesini sağlamak amacıyla kurulan Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nin temel atma töreninde bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilk sanat müzesi olma özelliği taşıyacak olan bu yapının, modern ve çağdaş alandaki yapıların sergilenmesine fırsat vereceğini aktaran Kaseinov, kültürel zenginliğin sanat yoluyla aktarılması ve bu mirasın korunarak geleceğe aktarılmasına öncülük edeciğini belirtti.

Kaseinov, “Müze kültürünün tanıtılmasına, yaşatılmasına ve müze toplum ilişkisinin gelişmesine vesile olacak olan bu girişimi takdir ediyor ve gönülden destekliyoruz. Kıbrıs’ın güzide üniversitesi olan Yakın Doğu Üniversitesinde açılacak olan müze sadece KKTC değil, Türk dünyası ve dünya için anlam teşkil ediyor. Bu girişim sayesinde dünya mirası korunacak, ülke turizminin zirvelere taşınacağına inanıyoruz. Sanat kurumuna kaktı sağlayacak sanat, bilim ve kültür insanlarına şükranlarımı sunuyorum. kalkınma refahı için eğitim ve bilim alanında üstün çaba sarf eden Dr. Suat İ. Günsel’i kutluyor ve müzenin Hayırlı olmasını diliyorum” dedi.


Bakan Cemal Özyiğit: “Kıbrıs Modern Sanat Müzesi Bir Dünya Markası Olacak”
Güzel ve anlamlı bir etkinlikte yer almaktan mutluluk duyduğunu belirten Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit ise, Kıbrıs Türk toplumunun neler yapabileceğinin hayallerinin ne kadar büyük ve geniş olduğunun yeni bir örneğini gördüklerini ifade etti.

Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektör Suat Günsel’in hep ilklere imza attığını belirten Bakan Özyiğit, “Hayallerini toplumun hayalleri ile örtüştürerek Kıbrıs Türk toplumunun dünyada varoluşunun simgelendiği açılımlar yapması ülkemiz için önemlidir” sözlerini kullandı.

Bilimsel etkinliklerin yanı sıra sanatsal etkinliklerle bir sanat eseri olacak olan müzenin aynı zamanda Türk soyundan gelen ancak farklı coğrafyalarda kendi kültürel kimlikleriyle evrimlerini devam ettiren topluluklarının yansımalarının serinleneceği çok anlamlı bir eser olacağını kaydeden Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Cemal Özyiğit, “Dünyanın her yerinde aynı soydan gelip farklı şekilde gelişen ama hem ortak yönlerimizi hem farklılıklarımızı görmek, bunları kaynaştırmak, belleğimize kazıyarak gelecek nesillere devam ettirmek ve gelecek nesillerin bunları bilerek şekillenmesini, onların kültürel gelişimini de bu şekilde devam ettirmesini sağlamak açısından öncü bir proje oldu. Yakın Doğu Üniversitesi ailesini kutlarım” dedi.

Sanata destek vererek gelişimi sağlamak adına bakanlık olarak hem kendi ülkemizde yaşayan toplumun kültürüne hem de dünyanın kültürel gelişimine ışık tutmaya çalıştıklarını söyleyen Bakan Özyiğit, bir dünya markası olacak olan Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nin ülkemize, bölgemize, sanata ve sanatçılara hayırlı uğurlu olmasını temenni etti.


Başbakan Tufan Erhürman: “Bu Proje Kıbrıs Türk Halkının Uluslararası Alanda Görünürlülüğünü Artırmada Çok Önemli Bir Atılım”
Başbakan Tufan Erhüman da yaptığı konuşmada, Kıbrıs modern sanatlar müzesi açılması hayalinin sanatçı ve sanatseverlerin onlarca yıllık bir hayali olduğunu belirterek müzenin temellerinin atılmasının halkımız adına yüreğe su serpen bir olay olduğunu söyledi.

Eserin ortaya çıkmasıyla halkın geleceği açısından önemli olan bir takım şanslara sahip olunacağını dile getiren Başbakan Erhürman, gelecek nesillerin Kıbrıs Türk halkının resim ve heykel sanatında neler yaptığını toplu bir biçimde görme fırsatı bulacaklarını belirtti. Bu atılımın çocukların hayatında, ufkunda ve geleceğinde de belirleyici olacağından söz eden Erhürman, ülkeye gelen turistlere gezi yapılırken Kıbrıs Modern Sanatlar Müzesi’ni geziniz deme olanağına da sahip olunacağını söyledi.

Ekonomik ve kültürel kalkınmanın yan yana götürülmesinin önemine değinen Erhürman, kültürel, sanatsal, spor ve bilimsel alanda Yakın Doğu Üniversitesinin katılarıyla ileriye doğru atılım gerçekleştirildiğini belirtti.

Kıbrıs sorunun çözümlenemediği koşullarda, uluslararası alanda siyaseten görünürlüğun engellenmiş olmasına rağmen, spor, sanat, kültür ve bilimle önümüze konulan engelleri bu atılımlarla aşmanın mümkün olduğunun ortaya çıktığını kaydeden Başbakan Tufan Erhürman: “Yakın Doğu Üniversitesinin robotik takımının uluslararası alanda gösterdiği dünya birinciliği siyasi engellerin bu alanda sanıldığı kadar sınır koymadığını gösterdi. Bireysel sporcuların sergilediği başarılar da ortada. Resim, heykel sanat, alanında faaliyet gösteren sanatçılar siyasi sınırın söz konusu olmadığını başarılarıyla gösteriyorlar. Bu temel atma töreni Kıbrıs Türk halkının uluslar arası alanda görünürlülüğünü artırma hedefinde çok önemli bir atılımıdır. Yakın Doğu ailesine teşekkürlerimi sunarken tebrik ve takdirlerimi iletirim” dedi.


Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı: “Müze, Turizm Açısından Önemli Bir Çekim Merkezi Haline Gelecek…”
Törende son sözü alan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, önemli bir başlangıç noktasında olduklarını ifade ederek, Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nin dış dünyadan gelecek toplumlar açısından önemli bir çekim merkezi olacağını söyledi.

Müzenin sadece kendi insanımıza sunulan bir olanak değil, aynı zamanda turizm açısından da önemli bir çekim merkezi oluşturacağına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Akıncı, “Önemli şehirlerde resim ve sanat müzeleri ziyaret merkezleri arasında yer alıyor. Kıbrıs Modern Sanat Müzesi de, kendi toplumumuz dışında dış dünyadan gelecek toplumlar açısından çekim merkezi oluşturacaktır” dedi.

Temeli atılan Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nin sadece toplumsal ölçekte değil bir çok önemli dünya şehirlerinde gördüğümüz etkinlikleri de içerisinde barındırabileceğini dile getiren Akıncı, müzenin sanatçıların daha fazla ürün verme ortamı oluşturacağına inanç belirtti.

Yakın Doğu Üniversitesinin halka, topluma, gençlere ve üçüncü ülkelerden gelen gençlere sunduğu imkanlarla herkesin göğsünü kabarttığını ifade eden Cumhurbaşkanı Akıncı, toplumun sanat ve kültür etkinlerini gerçekleştirmesi konusunda da ciddi alt yapılar oluşturduğuna vurgu yaptı.

Kıbrıs Modern Sanat Müzesi’nin temel atma töreninde bulunmasından memnuniyet belirten Mustafa Akıncı, müzenin hayırlı olmasını temenni ederek sözlerini noktaladı.

Konuşmaların ardından müzenin oluşmasına katkı koyanlara plaket takdim edildi. Plaket takdiminin ardından temel atma butonuna basılarak temel atma töreni sona erdi.