Ayhan Menteş

1935 yılında Kıbrıs’ın Düzkaya köyünde dünyaya geldi. Babası Mustafa Menteş çiftlikle uğraşırdı. Annesi Zihniye hanımdı. İlk ve orta okul eğitimini Kıbrısta gördü.
1950-1954 yılları arasında Atatürk Lisesinde okudu.1958 yılında Kıbrıs Öğretmen Kolejinden mezun oldu.
1958-1961 yılları arasında Gazi Eğitim Enstitüsü resim iş bölümünde okudu. Refik Epikman, Adnan Turani, Haşmet Akal ve Şinasi Barutçu onun gelişimine katkıda bulunan başlıca hocalar oldu. 1961 yılında Larnaka Kolejinde öğretmenliğe başladı.
1962 yılında Londra’da C.I. Galerisinde açılan Uluslararası Çağdaş Sanat Sergisine katıldı. Aynı yıl eserleri Edinburg sanat festivalinde de sergilendi.
1969 yılında Londra Üniversitesinden aldığı bir bursla kuyumculuk, minecilik ve seramik heykel çalışmaları yaptı.
1970 yılında Londra Üniversitesinde seramik heykel ve resim sergisi düzenledi. Paris, Londra, Brüksel, Münih ve Viyana müzelerinde incelemeler yaptı.
1985 yılında Lefkoşe Atatürk Kültür Merkezinde kişisel sergi açtı. O tarihten sonra Ankara Resim Heykel Müzesinde açılan Asya-Avrupa Sanat Biennallerine katıldı. Kıbrıs, Türkiye, Almanya ve Belçika da karma ve kişisel sergiler açtı.
1986 yılından 2002 yılına kadar Doğu Akdeniz Üniversitesinde Sanat Tarihi, Yaratıcı Düşünce ve Mitoloji dersleri verdi. Kıbrıs’ta yayınlanan gazete ve dergilerde kültür, sanat ve eğitim yazıları yayınlandı.
1971 yılında Desen ve Resim kitabını yayınladı. Yaratıcı Düşünce Eğitimi konusunda bir Türkçe, bir de İngilizce kaleme alınmış iki kitabı vardır.
1998 yılında Kıbrıs Türk resmine katkılarından dolayı Kuzey Kıbrıs Kültür Bakanlığından onur ödülü aldı.
1998 yılında Berlin Üniversitesi Rektörü Dr. Winald Stöppel tarafından yayınlanan Cypriotische melodien (Kıbrıs Melodileri) isimli eserde Menteş’in hayatı ve sanatı anlatılmaktadır.

Eserleri
Katıldığı Çalıştaylar

İsmet Vehit Güney Anısına
Sanatla Var Olmak Sergisi