Gheorghe Munteanu

Gheorghe Munteanu 1934’te Moldova’nın Soldanesti bögesinde doğmuştur. 1959’da Chisinau’daki Ilya Repin College of Fine Arts’tan; 1970’te ise Kiev State Institute of Arts’tan mezun olmuştur. Kiev’deki klasik anıtsal ressamlık okulunda çizim becerisi, yüzeyleri somut renklerle boyama tekniği, berrak kompozisyon yapısını, renk geçişleri, ışık ve havanın ambiyansı, resmedilmeye değer objeleri tesbit etme ve belirginlik uyumu gibi konularda becerilerini oldukça geliştirmiştir.

Munteanu kırsal kesimde basit ve sıradan insanların yaşam tarzına, özellikle özenle üzüm şarabı üretim yöntemlerine, geleneklerini ve inançlarını sürdürme alışkanlıklarına, ve yaşamı barış içinde sürdürmeleri gibi durumlara ilgi duymuştur. Eski yağlı boya tablo tekniğini ve okulunun verdiği akademik becerilerde uzmanlaşan ressam, izleyiciyi gerçek ve canlı bir dünyaya daldırır

Gerçekçiliğe olan bağlılığına rağmen, Munteanu’nun stili çok yönlüdür. Munteanu, her sanatçının kendi zamanın olaylarıyla ilgilenmesi gerektiğine inanıyordu. Munteanu bir tablo yaratmanın çok karmaşık bir süreç olduğunu söylerdi. Ayrıca “Kimse başarının nerede olduğunu bilemez, ancak bir fikri düşüncelerinizde ne kadar uzun süre taşırsanız bunu o kadar kolay ifade edebileceğiniz bir gerçektir” derdi. Ressam Gheorge Munteanu 21 Ocak 2018’de yaşama gözlerini yumdu.

Eserleri