Elif Varol Ergen

Ankara’da doğdu. Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora derecelerini Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümünde tamamladı. 2003 yılında “Uzakdoğu Kültüründe ‘Japonya Örneginde” Çizgi Roman Sanatının Gelişimi” isimli yüksek lisans tezini, 2009’da “Soyut Kavramların Öğretilmesinde Resimli Çocuk Kitapları” isimli Doktora çalışmasını bitirdi. Doktora tezinin uygulama araştırmaları için Belçika Hogeschool Gent Güzel Sanatlar Akademisi Grafik bölümünde eğitimine devam etti. Japonya Fusion Art Foundation tasarım sergisi ve Goethe Enstitüsünün Suzanne Jaschko yönetiminde düzenlediği çalıştay kapsamında ‘İkinci Kapı” isimli konteyner sergisinin küratörlüğünü üstlendi.(Cer Modern) Yurt içi ve yurt dışında pek çok sergi, fuar ve müzayedede işleri yer aldı. Halen H.Ü. G.S.F. Grafik Bölümünde öğretim üyesi olarak çalışmakta ve sanat çalışmalarına devam etmektedir.

Elif Varol Ergen’in erken dönem çalışmaları şiddet, istismar, travmatik insan psikolojisi gibi oldukça ağır psiko-dinamikler üzerinde durur ve bu kavramlar arasında doğrudan anlatım içermeyen sürreal bir tavır izler. Özellikle istismar mağdurlarının isimlerini gizleme meselesine bir gönderme niteliği taşıyan ‘incognito’ serisi, grotesk biçimler, silahlı kızlar, sürekli gözetleyen tekinsiz gözler ve kırmızı yoğunluğu ile kafa karışıklıklarını konu edinir ve semboller üzerinden düşünmeye çağırır.

Yeni çalışmalarının odak noktasında ise feminizm, mistisizm, inançlar ve büyü kültüründeki kadın figürleri bulunur. Özellikle Avrupa ve Mezopotamya antik kültürlerinde ve mitlerinde, tanrıça, kadın karakterler ve demon tasvirlerini ilham kaynağı olarak kullanır. Eserlerinde ‘Cadı’ ya da modern adıyla ‘Wicca’ metaforları genel olarak toplumun ortak düşünce ve inancına karşı davranışları olan isyankar kadınların bir yorumu olarak izlenebilir. Tarih boyunca iktidarlar tarafından kadına verilmiş anne, kadın, kız, cadı, rahibe, fahişe, kutsal gibi uzayıp giden adlar ve sıfatlar listesini sorgulayan ve kabul etmeyen ‘iflah olmazlar’ anlatılır. Aynı hatayı her defasında severek tekrar eden kadınların cesur ve karanlık tarafını gösterir ve yeniden tanımlamaya çalışır.

Kişisel Sergiler
2012 ‘Incognito’, Cda Projects (Galeri Zilberman), Mısır Apt, Beyoglu Istanbul. 2010 Ankara Design Days Exhibition, Hub Art Space, CER Modern, Ankara.

Karma Sergiler
2016 “The House of Silence” Curated by Ray Caesar, Gallery House, Toronto. 2014 Contra Art Fair, Old Truman Brewery, London.
2013 Contemporary İstanbul, Lutfi Kırdar, Istanbul. 2013 Art13 London, Zilberman Gallery, London.
2012 ‘We’ve Got Issues’ Exhibition, WWA Gallery, Culver City, CA, USA.
2012 Artsawa, Turkish Contemporary Art, Dubai International Financial Center,Dubai. 2011 Contemporary İstanbul, Lutfi Kirdar, Istanbul
2011 “Untitled Original” at CDA Projects, İstanbul.
2011 World Children Rights Illustration Exhibition, İstanbul. 2011 Berliner Liste Art Fair, Berlin.
2011 Art Bosphorus Contemporary Art Fair, İstanbul. 2010 Asian Art Bienale 14, Bangladesh.
2008 Fumihiko Enokido Fusion Art Institute 6th Design Exhibition, Shizuoka, Japan.

Eserleri
Videoları
Katıldığı Çalıştaylar

YDÜ Baskı Resim Çalıştayı 3